Marcin Wynimko

adwokat

Jestem prawnikiem, który lubi biznes i podziwia przedsiębiorczość. Zajmuję się prawem gospodarczym oraz podatkowym. Wierzę, że skuteczne i efektywne doradzanie przedsiębiorcom wymaga nie tylko szerokiej wiedzy prawniczej i pracowitości, ale również zrozumienia działalności i otoczenia w jakim funkcjonują przedsiębiorcy.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

 Prawa i obowiązki akcjonariuszy w Prostej spółce akcyjnej

Marcin Wynimko12 maja 2021Komentarze (0)

Prawa i obowiązki akcjonariuszy

Odpowiedź na pytanie jakie będą prawa i obowiązki akcjonariuszy  w spółce zakreśla głównie umowa spółki. Oprócz licznych ogólnikowych przykładów z ustawy to właśnie w umowie spółki można szerzej opracować te kwestie.

Z założenia akcjonariusze mają jednakowe prawa i obowiązki, jednak w Spółce przysługuje prawo do emisji akcji uprzywilejowanych.

Doprecyzowania o jakie przywileje chodzi należy dokonać w umowie spółki.

Uprzywilejowanie może obejmować przykładowo prawo głosu, prawo do dywidendy lub podział majątku w kontekście ewentualnej likwidacji spółki.

Koniecznie trzeba pamiętać o równowadze, a w umowie spółki warto zapisać, że emisja nowych akcji nie może naruszać określonego minimalnego stosunku liczby głosów przypadających z akcji nowych w stosunku do ogólnej liczby głosów z akcji założycielskich.

Wobec akcji uprzywilejowanej w zakresie dywidendy istnieje możliwość wyłączenia prawa głosu – mamy wtedy do czynienia z tzw. akcjami niemymi. W umowie spółki można określić okoliczności, w których akcje nieme otrzymują prawo głosu.

Umowa możne nadawać również uprawnienia indywidualne dla oznaczonego akcjonariusza, przykładowo dotyczące powołania lub odwołania członków zarządu lub rady nadzorczej.

Uprawnienia te ulegają wygaśnięciu najpóźniej w dniu, w którym przestaje on być akcjonariuszem spółki, ale w umowie spółki można przewidzieć szereg innych okoliczności, w których traci się takie uprawnienia.

Co więcej są to uprawnienia indywidualne, a nie jak w innych spółkach kapitałowych uprawnienia osobiste, co w konsekwencji nie pozbawia ich możliwości zbywania, np. wraz z pozostałymi akcjami przysługującymi akcjonariuszowi uprzywilejowanemu.

Z perspektywy akcjonariusza najistotniejszym uprawnieniem jest niewątpliwie prawo do udziału w zyskach i wypłat z kapitału akcyjnego.  O  tych uprawnieniach już niedługo w kolejnym artykule. Określ mądrze prawa i obowiązki akcjonariuszy. 🙂

***

Po przeczytaniu: „ Prawa i obowiązki akcjonariuszy w Prostej spółce akcyjnej”, zapraszam również do lektury:

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Marcina Wynimko w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Marcina Wynimko w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: