Marcin Wynimko

adwokat

Jestem prawnikiem, który lubi biznes i podziwia przedsiębiorczość. Zajmuję się prawem gospodarczym oraz podatkowym. Wierzę, że skuteczne i efektywne doradzanie przedsiębiorcom wymaga nie tylko szerokiej wiedzy prawniczej i pracowitości, ale również zrozumienia działalności i otoczenia w jakim funkcjonują przedsiębiorcy.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Prosta spółka akcyjna podstawy

Marcin Wynimko04 listopada 2020Komentarze (0)

Nowa Prosta spółka akcyjna

Prosta spółka akcyjna, w skrócie P. S. A. zostanie wchodzi do obrotu od 31 marca 2020 roku. Nowa forma spółki kapitałowej stanowi odpowiedź rządu na potrzeby biznesu, szczególnie wśród podmiotów prowadzących działalność w formie start-upów. P.S.A powstała, aby sprostać wymaganiom biznesu, które opierają się na nowych technologiach oraz funkcjonujących w niepewności rynkowej, a także uczestnikom szeroko pojętej gospodarki innowacyjnej.

Rejestracja

Prosta spółka akcyjna wyróżnia się uproszczoną formą rejestracji, w tym szybką rejestracją elektroniczną. P.S.A. wyróżniają także zwiększone możliwości pozyskiwania kapitału, poprzez ułatwioną emisję i obrót akcjami, w tym bez udziału notariusza. Konieczność posiadania pokaźnych zasobów finansowych również przestała być problemem. W P.S.A. kapitał akcyjny powinien wynosić co najmniej 1 zł. Wysokość kapitału akcyjnego nie jest określona w umowie spółki, a jego zmiana nie wymaga podejmowania sformalizowanych czynności. Ciekawy element stanowi również uproszczony elektroniczny rejestr akcjonariuszy, który może być prowadzony przykładowo przez notariusza lub firmę inwestycyjną.

Prosta spółka akcyjna nie otrzyma statusu spółki publicznej, a więc nie będą jej dotyczyły restrykcyjne obowiązki księgowe i rejestracyjne. Dzięki regulacjom, które umożliwią pozyskiwanie kapitału w obrocie niepublicznym jego przepływ będzie znacząco szybszy, co niewątpliwie ułatwi dynamiczne budowanie biznesu.

Organy

P.S.A. oznacza także zwiększenie swobody w kontekście doboru struktury organów. W spółce ustanawia się zarząd albo radę dyrektorów. Skoncentrowanie kompetencji nadzorczych i kierowniczych w jednym organie może być korzystne z perspektywy udziału najważniejszych podmiotów w kluczowych czynnościach strategicznych, przy jednoczesnej poprawie przepływu informacji w spółce. Dopuszczalne jest także jednoczesne ustanowienie zarządu wraz z radą nadzorczą, która ma przyczynić się do podniesienia efektywności przeprowadzanego nadzoru.

Likwidacja

Element charakterystyczny dla P.S.A. stanowi uproszczony proces likwidacji. W pierwszej kolejności skrócono czas postępowania likwidacyjnego, jednocześnie zapewniono możliwość rozwiązania spółki bez konieczności likwidacji. Jest to możliwe poprzez zastosowanie czynności w formie przejęcia majątku oraz zobowiązań spółki przez akcjonariusza, co znacząco ułatwi zamknięcie nierentownego biznesu i pozwoli skupić się na nowym projekcie.

 

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Marcina Wynimko w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Marcina Wynimko w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: