Marcin Wynimko

adwokat

Jestem prawnikiem, który lubi biznes i podziwia przedsiębiorczość. Zajmuję się prawem gospodarczym oraz podatkowym. Wierzę, że skuteczne i efektywne doradzanie przedsiębiorcom wymaga nie tylko szerokiej wiedzy prawniczej i pracowitości, ale również zrozumienia działalności i otoczenia w jakim funkcjonują przedsiębiorcy.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Spółka jawna i prosta akcyjna

Marcin Wynimko14 maja 2021Komentarze (0)

Spółka jawna to forma prowadzenia działalności o ugruntowanej pozycji i mająca swoje gospodarcze zastosowanie. Prosta spółka akcyjna to instytucja nowa dedykowana zupełnie innym biznesom.

Jeżeli rozważasz te dwie formy albo analizujesz sens przekształcenia spółki jawnej w prostą spółkę akcyjną to wpis dedykuję Tobie. 🙂

Odpowiedzialność majątkowa

Istotną zaletę PSA, wynikającą z faktu, iż należy ona do spółek kapitałowych, stanowi brak osobistej odpowiedzialności majątkowej jej wspólników. Oznacza to, że nie odpowiadasz swoim osobistym majątkiem za zobowiązania spółki.

Natomiast w osobowej spółce jawnej występuje subsydiarna odpowiedzialność majątkowa wspólników w spółce jawnej, co w sytuacji prowadzenia przedsięwzięć gospodarczych większych rozmiarów lub cechujących się wysokim poziomem ryzyka, może stanowić niebezpieczeństwo.

Warto jest także zaznaczyć, iż prowadząc działalność gospodarczą w formie spółki jawnej wspólnicy odpowiadają za jej zobowiązania solidarnie. Wierzyciel więc ma możliwość wyboru wspólnika, z którego przysługującą mu należność zamierza ściągać.

Należy również dodać, iż wspólnik wstępujący do spółki odpowiada za zobowiązania spółki powstałe przed jego przystąpieniem.

Działanie przez organy

Spółka jawna działa przez swoich wspólników, natomiast działań w imieniu PSA dokonują jej organy (o strukturze organizacyjnej PSA przeczytasz tu)

Wymagania dotyczące ilości osób zakładających spółkę

W odróżnieniu od spółki jawnej, do której założenia i istnienia wymagane jest istnienie co najmniej dwóch wspólników, do założenia PSA nie potrzebujesz wspólnika.

Dozwolone jest prowadzenie jednoosobowej prostej spółki akcyjnej. Co istotne, założenie prostej spółki akcyjnej przez jedną osobę w żadnym wypadku nie ogranicza możliwości przystępowania do niej nowych wspólników,

Wkłady

Bez wątpienia istotnym atutem spółki jawnej jest fakt, iż wkłady niepieniężne (aport) może stanowić świadczenie przez wspólnika pracy czy innych usług.

W przypadku spółek kapitałowych rozwiązanie takie nie jest możliwe.

Kodeks spółek handlowych w regulacjach odnoszących się do prostej spółki akcyjnej przewiduje taką możliwość, co stanowi swoiste novum.

Cel prowadzenia spółki

Prosta spółka akcyjna możesz założyć w każdym celu prawnie dopuszczalnym.

Spółka jawna jest ściśle związana z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a więc działalności zarobkowej.

PSA natomiast możesz założyć zarówno do prowadzenia przedsięwzięć o charakterze zarobkowym jak i niezarobkowym. Tak więc ta forma prawno-organizacyjna znajdzie zastosowanie w szerszym wachlarzu sytuacji.

 

Jak widać spółka jawna i prosta akcyjna mają swoje wady i zalety. Podstawą podjęcia dobrej decyzji jest wiedza. Mam nadzieję, ze ten wpis pomoże Ci podjąć decyzję. 🙂

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Marcina Wynimko w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Marcina Wynimko w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis: