Marcin Wynimko

adwokat

Jestem prawnikiem, który lubi biznes i podziwia przedsiębiorczość. Zajmuję się prawem gospodarczym oraz podatkowym. Wierzę, że skuteczne i efektywne doradzanie przedsiębiorcom wymaga nie tylko szerokiej wiedzy prawniczej i pracowitości, ale również zrozumienia działalności i otoczenia w jakim funkcjonują przedsiębiorcy.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Wkłady do prostej spółki akcyjnej

Marcin Wynimko28 grudnia 2020Komentarze (0)

Jako jedną z przesłanek powstania prostej spółki akcyjnej ustawodawca zastrzegł wniesienie przez akcjonariuszy wkładów. Wkłady do prostej spółki akcyjnej mogą być minimalne.  Kapitał zakładowy może wynosić nawet 1 złoty. Choć trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie podmiotu z takim kapitałem z prawnego punktu widzenia jest to dopuszczalne.

Kiedy wnosić wkłady?

Wkłady mogę być sukcesywnie wnoszone po rejestracji spółki. Można to robić tak aby umówione w umowie spółki wkłady akcjonariusze wnieśli w całości przed upływem trzech lat od daty wpisu spółki do rejestru. Termin ten wydaje się korzystny z perspektywy akcjonariusza, ale warto rozważyć jego skrócenie. Taką możliwość można przewidzieć w umowie spółki. Zarząd poprzez uchwałę stwierdza wniesienie wkładu w całości.

Co to jest aport?

Wkłady dzieli się na wkłady pieniężne i niepieniężne. Wkładamy pieniężnymi są pieniądze. Wkłady niepieniężne to rzeczy materialne czyli nieruchomości, majątek trwały jak samochody. Możliwe jest również wniesienie własności intelektualnej jak know how albo praw autorskich majątkowych. Twoje wkłady do prostej spółki akcyjnej mogą mieć różną postać.

Ciekawą kwestią pozostaje wniesienie wkładów niepieniężnych, powszechnie zwanych aportem. Ze względu na to, że świadczenie pracy jest procesem ciągłym zasadne będzie podjęcie takiej uchwały dopiero w momencie upływu czasu przez jaki praca ma być świadczenia. Podobnie rzecz ma się ze zastrzeżonym w umowie spółki wkładem w postaci świadczenia usług.

Praktyka

Z praktycznego punktu widzenia problematyczne może być rozliczanie wkładów w przypadku jednoczesnego wnoszenia wkładów pieniężnych i niepieniężnych. Jeżeli jesteś na etapie tworzenia umowy spółki chętnie pomogę w wypracowaniu procedury, która ułatwi zakwalifikowanie wnoszonych wkładów. Jest to szczególnie ważne przy założeniu, że do spółki wnosi się takie wkłady, które zalicza się równomiernie na pokrycie wszystkich akcji akcjonariusza.

W sytuacji, w której dojdzie do znacznego zawyżenia wartości wkładu niepieniężnego mającego na celu pokrycie kapitału akcyjnego proporcjonalnie do jego „wartości godziwej” na dzień objęcia akcji, na akcjonariuszu wnoszącym taki wkład ciąży obowiązek wyrównania spółce brakującej wartości. Członkowie zarządu ponoszą odpowiedzialność solidarną z akcjonariuszem, chyba że w ich działaniach nie będzie można dopatrzeć się znamion winy.  Akcjonariuszowi oraz członkom zarządu nie przysługuje możliwość zwolnienia z tego obowiązku.

Podatki

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Marcina Wynimko w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Marcina Wynimko w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: