Marcin Wynimko

adwokat

Jestem prawnikiem, który lubi biznes i podziwia przedsiębiorczość. Zajmuję się prawem gospodarczym oraz podatkowym. Wierzę, że skuteczne i efektywne doradzanie przedsiębiorcom wymaga nie tylko szerokiej wiedzy prawniczej i pracowitości, ale również zrozumienia działalności i otoczenia w jakim funkcjonują przedsiębiorcy.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Zbycie akcji w prostej spółce

Marcin Wynimko31 grudnia 2020Komentarze (0)

Prosta Spółka Akcyjna z założenia ma się opierać na możliwie najbardziej uproszonej formule prowadzenia. Przekłada się to tak, że na nieskomplikowane procedury zbywania akcji. Jak będzie wyglądało zbycie akcji?

Przede wszystkim obrót akcjami odbywa się w sektorze prywatnym, a przepisy zabraniają wprowadzania ich do obrotu zorganizowanego. Ustawodawca zastosował takie rozwiązanie aby spółki poszukiwały kapitału na rozwinięcie działalności w sektorze prywatnym, a nie na zorganizowanym rynku kapitałowym.

             Chociaż samego zbycia, pod rygorem nieważności, należy dokonać w formie dokumentowej, to nabycie akcji albo ustanowienie na niej ograniczonego prawa rzeczowego następuje dopiero z chwilą dokonania w rejestrze akcjonariuszy wpisu wskazującego nabywcę albo zastawnika lub użytkownika oraz liczbę, rodzaj, serie i numery nabytych albo obciążonych akcji.

             Jednak czy zbycie akcji zawsze może odbywać się w dowolny sposób? Ewentualne ograniczenia można naturalnie wpisać w umowie spółki. Ograniczenia nie oznaczają jednak znaczonych utrudnień. W przypadku, gdy do zbycia akcji spółka wymaga zgody nie będzie to mechanizm do całkowitego zablokowania zbywania akcji. Jeśli spółka nie wyraża zgody na zbycie danego rodzaju zobowiązana będzie do wskazania nowego nabywcy. W umowie spółki należy jasno określić procedurę uzyskiwania zgody przez spółkę. Warto również żebyś zadbał o informacje jak i w jakich terminach będzie przebiegało wskazywanie nowego nabywcy.

             Inaczej jest w przypadku zbycia akcji niepokrytej. Na jej zbycie również spółka będzie wymagać zgody. Jednak w przypadku jej nieuzyskania spółka nie wskazuje nowego nabywcy. W przypadku zbycia akcji dotychczasowy akcjonariusz pozostaje zobowiązany solidarnie z nabywca do wysokości niewniesionego wkładu.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Marcina Wynimko w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Marcina Wynimko w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: